Actie-18.5.2025

In een recordtijd medegeorganiseerd door het Syndicat des immenses, was de betoging van 20 november 2024 een succes. Lees hier de mobiliserende flyer (met de lijst van de andere organisatoren) en daar het persoverzicht. Dit hebben zij al eerder gedaan, onder meer in 2007, 2014, 2022, 2023 en 2024.

Op zondag 18 mei 2025 om 15.00 uur, enkele dagen na de Internationale Dag van het Gezin (15 mei), vindt opnieuw een betoging plaats op het Poelaertplein, op een steenworp van het Justitiepaleis in Brussel. Deze tweede betoging bouwt voort op dezelfde basis als de vorige, maar breidt uit naar meer ouders, jongeren en organisaties, en vooral naar meer professionals uit de jeugd- en kinderhulp, die onze analyse delen.

Inderdaad, een alliantie tussen de “begunstigden/slachtoffers” van het systeem en de professionals die erin werken, zal een grotere maatschappelijke en mediabelangstelling genereren. Want anders kan men – terecht of onterecht – de “begunstigden/slachtoffers” verdenken van overdrijving en de professionals van het behartigen van louter corporatistische belangen. Wanneer beide groepen zij aan zij demonstreren, is het duidelijk dat er een probleem is. Tijdens onze demonstratie van 20 november waren er al enkele professionals aanwezig, maar zij bleven te discreet.

Bekijk hier de slogans die we op 18 mei zullen roepen/uitrollen.

Bekijk hier de flyer in NL, FR en EN (deze is voorlopig, aangezien de lijst van medeorganiserende verenigingen nog niet volledig is. Wil jouw vereniging vermeld worden, mail dan naar syndicatdesimmenses@gmail.com).

Een FB event!

Naam van de groep aan de basis van de bewegingLes désenfancé·e·s en colère ! – met een dubbele betekenis: ouders die hun kind onterecht geplaatst zagen, en kinderen van wie de kindertijd werd afgenomen.

Twee nieuwe termen onderbouwen onze analyse:

– Principirisme: de neiging om een beleid en procedures – hier de jeugdhulp – te ontwerpen op basis van de “ergste gevallen”, en die vervolgens ook toe te passen op “minder ernstige” gevallen. Dit leidt ertoe dat men die minder ernstige gevallen “zwaarder” voorstelt om het ingrijpen, zoals plaatsing, te rechtvaardigen… en dat werkt ook nog.

– Continuisme: het uitgangspunt dat er een natuurlijk continuüm is tussen de “ergste” en de “minder ernstige” gevallen.

Principirisme en continuïsme vullen elkaar aan en versterken elkaar. Ze zijn duidelijk aanwezig in de jeugdhulpsector (en elders). Hoewel iedereen blij is met een systeem van “jeugdhulp/-zorg” voor de “ergste gevallen”, beseft bijna niemand welke mishandeling en trauma’s dit systeem veroorzaakt bij “minder ernstige/overduidelijke” gevallen, te beginnen met de plaatsing van kinderen – niet als laatste redmiddel, maar volgens een soort voorzorgsprincipe dat, in naam van het “hoogste belang van het kind”, in werkelijkheid alleen het systeem zelf beschermt.

En omdat bijna niemand op de hoogte is van deze disfuncties, die niet accidenteel maar systemisch zijn, moeten we dit bekendmaken. Zoals het Syndicat des immenses zegt: we moeten de problematiek maatschappelijk maken. Vandaar de demonstratie van 18 mei 2025.

De “jeugdhulp/-zorg” haalt de krantenkoppen wanneer een tekort aan plaatsen verhindert dat kinderen worden opgevangen (recent voorbeeld hier), maar nooit wanneer kinderen worden geplaatst die dat niet hadden moeten worden!

Hieronder, gedeeld door mede-organisatoren van de demonstratie, enkele relevante bijdragen:
Teksten: Nous ne sommes pas contre la justice, nous voulons lui parler van Cathy, Venez en blanc si vous pouvez van Julie.
Video’s: Aide à la Jeunesse – Enfants placés, la vie en institution (Investigation-RTBF), Le combat d’un avocat contre les placements abusifs d’enfants – Maître Michel Amas, Les placements abusifs d’enfants, ou une justice sous influence, Comment l’État Belge a isolé ma fille de toute sa famille (dezelfde video met Engelse ondertitels op Vimeo), Jeugdwerkers nemen kinderen weg van bij hun ouders, Kinderhandel door Agentschap Opgroeien, Stop Child Traffic from Childcare, Kanaal centrum ouders, De Toeslagenaffaire.
Facebookpagina’s: Sandrine Volle, Vlaanderen tegen Jeugdzorg.
TikTok-posts: Danielle.

Wilt u op een of andere manier betrokken raken, persoonlijk, professioneel of als vereniging (en indien nodig anoniem: wij zorgen voor maskers) bij de demonstratie van 18 mei 2025 en de follow-up? Stuur een e-mail naar syndicatdesimmenses@gmail.com.

Uit woede kan verandering ontstaan! En uit het uitblijven van een reactie van de autoriteiten kunnen alleen maar verdenkingen van corruptie, maffia, geheime financiering van bepaalde politieke partijen of pedofiele netwerken voortkomen…

Ter info: de betrokkenheid van het Syndicat des immenses wordt ingegeven door het thema Où est l’intérêt supérieur des minimenses ? van de derde Zomeruniversiteit van de immenses, die in december 2025 aan de ULB zal plaatsvinden. Verduidelijking: minimense verwijst niet alleen naar 1) een kind in de “immensité” omdat zijn/haar ouder(s) immense(s) is/zijn (= zonder woning of slecht gehuisvest), maar ook naar 2) elk kind dat in een instelling wordt geplaatst en daardoor geen echt thuis heeft.

Bovendien is minstens 25%, en in sommige regio’s zoals Charleroi tot 50%, van de daklozen in hun jeugd geplaatst geweest. De “jeugdhulp/-zorg” is dus ook een machine die daklozen produceert!